Borászat
A szőlőszem, amíg a tőkéről elér egy palack mélyére, nagyon hosszú utat jár be. Sok munka és törődés kíséri útját, csakúgy, mint Arborétumunk fáinak történetét.
A Folly Arborétumhoz közel eső birtokelemeken 10 hektáron folyik a szőlőtermelés, amely, akárcsak az arborétum szeretete és gondozása, generációról generációra szálló örökség a Folly családban.
2020-ban adtuk át a modern pincét is magába foglaló új borászati épületünket a kert észak-nyugati csücskében. Borászatunkban évente 45.000 palack bort állítunk elő.
A szőlőtermesztés felvirágoztatása a szépnagypapához köthető, aki a XIX. század közepén vette meg a jelenlegi arborétumot is magába foglaló birtokot a rajta álló épülettel és pincével együtt.
Nemcsak a mikroklíma, és a Balaton lokációja, de talaj tekintetében is különleges a borvidék. Általában a bazalt a meghatározó, de mint például az Arborétum ültetvényeinek esetében, mészköves, vörös permi homokköves talajjal is találkozhatunk.
Borászatunk a badacsonyi történelmi borvidék hagyományaihoz híven főként fehérborokat készít, azok közül is a környékre jellemző fajtákat részesíti előnyben, mint a szürkebarát, muscat ottonel, budai zöld, olaszrizling és a kéknyelű.
Boraink nagy része reduktív eljárással készül, de egyes tételek, mint a Cédrus, hordós érlelést is kapnak. Kedvelt boraink között kiemelkedő a gyümölcsös ízvilágú Boróka, amely muskotály, olaszrizling és szürkebarát házasításának az eredménye, és az elegáns Cédrus, amelyet szintén az arborétum szőlőjéből, olaszrizling és szürkebarát házasításával állítunk elő. 2021 tavaszán került a palackba a Borászat első vörösbora, a 2019-es évjáratú Boróka vörös, amelyet merlot és cabernet saugvinon szőlőfajtákból készítettünk.
Tudta?
Boraink 2020-21-ben új címkét kaptak – az arborétum jellegzetes növényei jelennek meg a palackokon, így a Rajnai rizlingen a páfrányfenyő törzsének fotója, az Olaszrizlingen az andalúziai jegenyefenyő, a Budai zöldön a platánkérgű diófenyő képe köszön vissza ránk, míg Cédrus borunkat a himalájai cédrus kérgének fotója díszíti. A Kéknyelűt az arizóniai ciprus fémjelzi.
A Folly borai 2021-ben számos elismerést és díjat hoztak el a hazai és nemzetközi megmérettetéseken.
Elsőként május végén a Mozdulj Balaton Borversenyen lett aranyérmes a kékfrankos és pinot noir szőlőfajtákból készített, friss és gyümölcsös Boróka rozé borunk.
A legrangosabb magyarországi borversenyen, 22. VinAgorán pedig az MTA Borának választott 2019-es Rajnai rizlingünk kapott arany minősítést.
2023-ban a Berliner Wein Trophy aranyérmét hozta el 2020-as Rajnai rizlingünk.
További hasznos információ és linkek:
Borainkról bővebben ide kattinva olvashat.
Palackos boraink megvásárlásához kattintson webshopunkra.
Borkóstolóinkról további információért kattintson ide.
KISÖRS- SZŐLŐHEGY (BADACSONYÖRS) RÖVID TÖRTÉNETE
A XIII. századi oklevélben találkozhatunk először az Örsi névre hallgató településsel. Ebben az évszázadban kezdett részekre szakadni Nagyörs, Kisörs, Szőlősörs neveken. 1542-es dikajegyzékben Szőlősörs a jobbágyok, Kisörs pedig nemesek lakta falu. Szőlősörs egyházi és világi birtokosok nevén volt. 1548 -ban Csoron András birtokában volt. 1627-ben az Eszterházyak birtoka és a devecseri uradalomhoz tartozott Szőlősörs és Kisörs is. XVII. században Szőlősörs egyesült Kisörssel, amely szintén szőlősterület. Az ősibb rangosabb Kisörs maradt meg az egyesült települések neveként. A környékünkön általánosan Örsöt ismerték és ismerik ma is. 1816-ban épült a Páduai Szent Antal kápolna, amelyet Udvardi Erzsébet a Szent Antal a halaknak prédikál és Három királyok Jézus jászola előtt című képei díszítenek. Kisörshegy 1904-ben kapta meg a hegyközség címet. 1905-ben kezdte el telepíteni a hegy déli oldalán Folly Gyula orvos a róla elnevezett arborétumot. 1909. július 9-én ért ide az első személyvonat. 1931-ben szép új iskolát kapott a település. 1939-41 között épült meg a településen átvezető 71-es műút. 1949-ben a Badacsonytomajhoz tartozó Kisörsszőlőhegy nevét a belügyminiszter Badacsonyörsre változtatta.
Badacsonyi borvidék:
A badacsonyi borvidék a szőlőtermesztés szempontjából igen csak különleges. Az itteni mikroklímát az északi széltől védett, kedvező lejtésű hegyoldalak és a Balatonról visszaverődő napsugarak határozzák meg. A Balaton hőtani viselkedése is fontos szerepet játszik.
A víz melege a hideg levegő hatását mérsékli, a forró nyári éjszakákon, és biztosítja a légjárást, amely az áthevült szőlőnövény számára fontos. A víztömeg egyidejűleg biztosítja a levegő magasabb páratartalmát is. A déli, délnyugati lejtők védett területein alakul ki olyan kedvező klíma, amely néha a szub-mediterrán éghajlatra emlékeztet.
A talaj tekintetében is különleges a badacsonyi borvidék. Talaja helyenként lösz, de a hegytető felé haladva a bazalt a meghatározó. A bazalt elnyeli a nap sugarainak melegét, majd éjszaka visszasugározza a szőlőtőkékre, így védve az ültetvényeket a lehűlésektől. A borvidéken találkozhatunk még mészköves és vörös permi homokkő talajokkal, mint például az Arborétum ültetvényeinek talaja.
BORISMERTETŐ VIDEÓK:
Cédrus:
Boróka vörösbor:
Rajnai rizling: